środa, 25 listopada 2015

badanie

Byłem wczoraj na oddziale onkologicznym w pobliskim szpitalu. Przeprowadziłem ankietę - na temat częstotliwości picia herbaty. Prawie 90% chorych piło herbatę częściej niż 4 razy w tygodniu.....

I co z tego wynika? Nic.

Badanie przyczynowości to nie jest zabawa dla maluczkich.
Stare jak świat pytanie: korelacja czy koincydencja?

W skrócie:

Jeśli pomiędzy zjawiskami A (np. jedzenie mięsa) i B (nowotwór) istnieje korelacja statystyczna to:
A- może być przyczyną B
B może być przyczyną A
A i B mogą być wywoływane przez zjawisko C (którego nie uwzględniliśmy w modelu).

Ale badania na temat rakotwórczości popularnych składników diety nigdy jeszcze nie dały radę bezsprzecznie udowodnić jakiejkolwiek korelacji pomiędzy ich spożywaniem a nowotworami. Bo ludzi NIE DA SIĘ umieścić na wiele lat w idealnym, laboratoryjnym środowisku, całkowicie pozbawionym czynników zakłócających wynik badania.

Może osoby jedzące dużo mięsa żyją w bardziej szkodliwym środowisku (wielkomiejskie środowisko krajów rozwiniętych, wszechobecna chemia spożywcza i nie tylko)? Może "mięsożerność" dotyczy głownie mocno zestresowanych mężczyzn? A może "mięsożercy" jedzą więcej "rakotwórczej" musztardy?
Colin Campbell w jednej ze swych książek podaje przykład badania kilkuset substancji kancerogennych na szczurach i myszach.
Tylko połowa z nich wykazywała działanie rakotwórcze ale z tej połowy tylko połowa jednakowo działała na szczury i myszy zaś ta druga “ćwiartka” substancji działała tylko na jedne lub drugie.
Jeżeli substancje te tak różnie działają na spokrewnione blisko zwierzęta, to jak można to interpolować na ludzi – gatunek cokolwiek bardziej od nich odległy ?
Która jest szkodliwa dla ludzi ?
Czy ta, która szkodzi i myszom i szczurom jednocześnie?
Czy też ta, która szkodzi tylko myszom albo tylko szczurom ?
A może właśnie dla ludzi szkodliwe są te, które nie szkodzą ani myszom ani szczurom?
Co do badań na ludziach - może wystarczy porównać tryb życia i dietę społeczności wyróżniających się zdrowiem oraz długowiecznością i wzorować na nich.
NIE DA SIĘ TEGO JEDNOZNACZNIE STWIERDZIĆ!

Takie badania można przeprowadzić w laboratorium tylko na zwierzakach. A u nich nowotwory działają nieco odmiennie niż u ludzi (są też dużo mniej rozpowszechnione).

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz